Czym jest pierwotna endoprotezoplastyka stawu biodrowego i jak przebiega?

Pierwotna całkowita endoprotezoplastyka stawu biodrowego polega na zastąpieniu zmienionego przez chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego implantami ortopedycznymi. Sztuczny staw, który powstaje w ten sposób, ma być stabilny i zapewniać wystarczający zakres ruchomości, umożliwiający komfortowe życie społeczne i wysoką jakość życia.

Głównym wskazaniem do planowej endoprotezoplastyki stawu biodrowego jest zaawansowana choroba zwyrodnieniowa stawu, prowadząca do znacznego bólu i utrudnień w codziennym funkcjonowaniu.

W przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego pacjent doświadcza:

  • Ograniczenia ruchomości stawu
  • Sztywności
  • Dolegliwości bólowych, które mogą występować również w spoczynku

Ból związany ze zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego może również promieniować do stawu kolanowego. Ważne jest również pamiętanie, że dolegliwości, które wydają się wynikać z problemów ze stawem biodrowym, mogą mieć także inne przyczyny, takie jak choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, przepuklina w obrębie jamy brzusznej, choroby urologiczne itp. Dlatego każdy pacjent przed operacją endoprotezoplastyki wymaga szczegółowego badania ortopedycznego i diagnozy radiologicznej, najczęściej RTG miednicy w projekcji przednio-tylnej.

W razie dodatkowych pytań zachęcamy
do kontaktu telefonicznego pod numerem telefonu:
577010572