Pierwotna całkowita endoprotezoplastyka stawu biodrowego polega na zastąpieniu zmienionego przez chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego implantami ortopedycznymi. Sztuczny staw, który powstaje w ten sposób, ma być stabilny i zapewniać wystarczający zakres ruchomości, umożliwiający komfortowe życie społeczne i wysoką jakość życia.
Głównym wskazaniem do planowej endoprotezoplastyki stawu biodrowego jest zaawansowana choroba zwyrodnieniowa stawu, prowadząca do znacznego bólu i utrudnień w codziennym funkcjonowaniu.
W przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego pacjent doświadcza:
- Ograniczenia ruchomości stawu
- Sztywności
- Dolegliwości bólowych, które mogą występować również w spoczynku
Ból związany ze zmianami zwyrodnieniowymi stawu biodrowego może również promieniować do stawu kolanowego. Ważne jest również pamiętanie, że dolegliwości, które wydają się wynikać z problemów ze stawem biodrowym, mogą mieć także inne przyczyny, takie jak choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, przepuklina w obrębie jamy brzusznej, choroby urologiczne itp. Dlatego każdy pacjent przed operacją endoprotezoplastyki wymaga szczegółowego badania ortopedycznego i diagnozy radiologicznej, najczęściej RTG miednicy w projekcji przednio-tylnej.